1998. szeptember 22-én dél-afrikai és botswanai csapatok lépték át Lesotho határát.
A Lesothoi Királyság Dél-Afrikán belül, nagyjából egyharmad magyarországyni területen( ~30e km2 ) elhelyezkedő szuverén állam, amely 1966. október 4-én vált ki a Brit Nemzetközösségből. Lesotho élén a király áll, aki választás útján megválasztott parlament segítségével kormányoz. Első önálló alkotmányát 1993. április 2-án fogadták el.
1998. májusában a Lesotho Congress for Democracy nevű párt a lehetséges 80 mandátumból 79-t megszerzett. A valószínűsíthető választási csalás miatt lázongások törtek ki és az ország fegyveres ereje is fellázadt. Dél-Afrika akkori elnöke Nelson Mandela attól tartva, hogy a felkelés esetlegesen Dél-Afrikába is átterjedhet, parancsba adta a hadsereg mozgósítását, és szeptember 22-én elrendelte a beavatkozást.
A dél-afrikai haderő páncélozott járművek és jól kiképzett gyalogságból állt, amely a szomszédos Botswana támogatását is élvezte. Ez a koalíció 1800 katonát számlált, ami 2000 lesothoi lázadóval állt szemben. A harcok leginkább a főváros, Maseru térségében tomboltak, aminek következtében jelentős anyagi károk keletkeztek. A megszállás sikeresnek bizonyult, a lázadást sikerült megfékezni, ezért 1999. májusában Mandela kivonta a csapatait az országból.
Dél-Afrika és Botswana a hivatalos adatok szerint 11 halottat veszített, a sebesültek száma nem érte el a 20 főt. A felkelők 134 főnyi véres veszteséget szenvedtek a megszállás során.
Fotó: Dél-afrikai páncélozott harcjármű halad el egy égő bódé mellett az intervenció alatt.
Forrás: Wikipedia